Holland High Tech Holland High Tech

Europese processor getest op bestendigheid tegen ruimtestraling

13 oktober 2026

Hoe zorg je dat de computer van een satelliet blijft werken in de ruimte, waar straling voortdurend op de elektronica inwerkt? Het Koninklijk NLR onderzocht samen met partners Technolution, Irdeto en de Universiteit Twente het project TRISTAN, dat PPS(Publiek-Private Samenwerkingen)-ondersteuning ontvangt van Holland High Tech. De resultaten helpen bij het ontwerpen van toekomstige ruimtemissies.

* Foto credits: NLR

Nieuws
PPS financiering
Sleuteltechnologieën

Straling in de ruimte kan gegevens beschadigen, processoren laten vastlopen of systemen zelfs uitschakelen. Daarnaast wil Europa minder afhankelijk zijn van leveranciers van buiten de EU. Het TRISTAN-consortium onderzocht daarom RISC-V, een open processortechnologie, als Europees alternatief voor computers in satellieten.

Getest bij HollandPTC en CERN

Het NLR bouwde een speciale testopstelling met een processor van Technolution. Acht varianten, elk met een andere vorm van bescherming, werden aan straling blootgesteld bij HollandPTC en bij het Europese onderzoekscentrum CERN. De processor voerde daarbij steeds verschillende taken uit.

Wat het oplevert

Methoden die de juistheid van gegevens bewaken, bleken het meest effectief. Ze verminderden fouten sterk, terwijl de processor nauwelijks meer energie verbruikte of groter werd. Met de meetgegevens kunnen ontwerpers voorspellen hoe vaak fouten in de ruimte optreden en de beste opzet kiezen voor nieuwe missies. Het onderzoek draagt bij aan de ontwikkeling van een besturingseenheid voor kleine satellieten in Nederland.

Meld je aan voor onze nieuwsbrief