Van Dam zette twee oefenscenario's op waarin een team van Veiligheidsregio Drenthe, bestaande uit een officier van dienst, een adviseur gevaarlijke stoffen, verkenners en een operator, samen met verkenningsrobot BAS verkenningen uitvoerde. Observaties en interviews leverden waardevolle inzichten op over de samenwerking tussen mens en robot.
Belangrijkste inzichten
Uit het onderzoek blijkt dat de robot verder ontwikkeld moet worden, met name op het gebied van modulariteit: het eenvoudig wisselen en toevoegen van sensoren is een must. Ook is duidelijk geworden wanneer inzet van de robot meerwaarde heeft. Bij overzichtelijke situaties is menselijke verkenning nog altijd sneller, terwijl de robot zich vooral bewijst in complexe, onoverzichtelijke en risicovolle situaties. Daarbij is behoefte aan duidelijke kaders voor de inzet. Tot slot roept het toenemend gebruik van robots vragen op over de toekomstige samenwerking tussen robot- en menselijke verkenning binnen brandweerteams.
Bijdrage aan Hightech IGO
Het Hightech IGO-project richt zich op betere bescherming van veiligheidspersoneel tegen dreigingen zoals gevaarlijke stoffen, door detectie, ruimtelijke informatie en robotica te combineren tot een geïntegreerde oplossing voor first responders. Het exploratieve onderzoek van Van Dam levert hiervoor belangrijke bouwstenen: het brengt in kaart waar toekomstig onderzoek naar verkenningsrobots zich op moet richten binnen deze bredere ontwikkeling.