Update
Cognitieve Robotica: de Nationale Agenda krijgt vorm, calls en updates
 
De Nationale Agenda Cognitieve Robotica (NACR) is in beweging. Je hebt je aangemeld om op de hoogte te blijven en in deze update praten we je graag bij. Sinds de zomer is er veel gebeurd: cognitieve robotica stond centraal in het paneldebat tijdens Future Pulse, de Nationale Agenda kreeg deze week een podium op het Jaarcongres van Brainport Industries en later deze maand gaat de eerste strategische werksessie van start. Verder zijn er twee (voor)aankondigingen van calls waarin innovatie in cognitieve robotica de focus heeft: de cross-over KIC-call van NWO voor de inzet van artificial intelligence (AI) en robotica binnen het MKB, en de MKB Hightech call van Holland High Tech.
Image

NACR tijdens het Jaarcongres van Brainport Industries 

Op donderdag 8 oktober gaf Leo Warmerdam, algemeen directeur van Holland High Tech, een update over de NACR tijdens het Jaarcongres van Brainport Industries. 

Zijn kernboodschap: de Nederlandse maakindustrie is cruciaal voor onze economie, maar staat onder druk. Tegelijkertijd vraagt wat er wereldwijd gebeurt om actie. Zonder versnelde robotisering lopen we structureel achterstand op. Daarom bouwen we met het hele ecosysteem aan één nationale agenda, als basis voor R&D, innovatie, adoptie en opschaling. 

Hij benadrukte bovendien het belang van samenwerking tussen bedrijven, kennisinstellingen en overheid, om te komen tot één verhaal waar het veld mee uit de voeten kan. De NACR wordt verbonden met de (sleutel)technologieën uit de Nationale Technologiestrategie; in die actieagenda’s zit al veel wat de ambities op het gebied van cognitieve robotica mede mogelijk maakt. 

“Een nationale agenda is nodig om de arbeidsproductiviteit te verhogen en nieuw verdienvermogen te creëren, met als doel Nederlandse control points in de Europese roboticawaardeketen. Cognitieve robotica is daarmee een motor voor productiviteit én draagt bij aan een weerbare autonomie.”

– Leo Warmerdam, Algemeen directeur Holland High Tech 

Lees meer
Image

Cognitieve robotica centraal tijdens Future Pulse 2026 

Tijdens Future Pulse 2026, het nationale roboticacongres van NLrobotics, ging een paneldebat over de vraag wat Nederland nodig heeft om zijn positie in cognitieve robotica te verzilveren. Aan tafel zaten Ton Peijnenburg (VDL ETG), Ronald van Es (Holland High Tech), Jesse Scholtes (TU/e) en Niels Back (FME), onder leiding van Thijs Dorssers (NLrobotics). 

Twee lijnen kwamen steeds terug. De eerste: de Nederlandse maakindustrie blijft achter in het toepassen en opschalen van robotica, terwijl juist dáár de sleutel ligt voor een krimpende arbeidsmarkt. De tweede: adoptie alleen is niet genoeg. Zonder eigen technologische basis worden we afhankelijk van de Verenigde Staten en China. Daarbij klonk een breed gedeelde constatering: het Nederlandse veld is sterk, met goede kennisinstellingen, start-ups en fieldlabs, maar nog versnipperd en kleinschalig. Precies wat één nationale agenda moet bundelen.
 

Lees meer

Waarom de NACR


De NACR staat niet op zichzelf. In de industriebrief Industriebeleid met focus (oktober 2025) wees het ministerie van Economische Zaken en Klimaat (EZK) machinebouw aan als een van de gerichte aandachtsgebieden voor het Nederlandse industriebeleid. De Nationale Agenda Cognitieve Robotica vloeit hier direct uit voort. De NACR is, met inzet van sleuteltechnologieën uit de Nationale Technologiestrategie voor innovatie, een van de bouwstenen binnen het Gerichte Programma Machinebouw dat momenteel in ontwikkeling is en waarbinnen cognitieve robotica een speerpunt wordt.

Waar het om draait

Cognitieve robotica is geen toekomstmuziek meer, maar een strategische factor voor het Nederlandse verdienvermogen. Nederland staat wereldwijd vooraan in de technologieën die cognitieve robotica mogelijk maken: semicon, mechatronica, imaging en AI. Die combinatie geeft ons iets om op te bouwen. Tegelijkertijd zetten vergrijzing en krapte de maakindustrie binnen tien jaar stevig onder druk. Daar is de NACR voor bedoeld: één uitvoerbaar programma dat de Nederlandse sterktes verbindt, als bouwsteen van het Gerichte Programma Machinebouw. Door krachten te bundelen en te kiezen waar we in de Europese waardeketen het verschil willen maken, kunnen we echt aan de slag. 

Zo bouwen we verder 

De agenda bouwen we stap voor stap op: via strategische werksessies, expertsessies, werkgroepen en gerichte consultaties, met input uit onderwijs, onderzoek, industrie en midden- en kleinbedrijf (MKB). De NACR presenteren we naar verwachting in het voorjaar van 2027. 

Op maandag 19 oktober gaat in Den Haag de eerste strategische werksessie van start met ruim 50 experts uit alle werkvelden, samen met het ministerie van EZK. Daar liggen de grote vragen op tafel: welke rol speelt cognitieve robotica voor ons verdienvermogen, waar liggen onze kansen in de waardeketens, en wat is er nodig om de adoptie te versnellen.
  

Lees meer

Ken je iemand die hierbij hoort? 

Stuur deze update gerust door. Aanmelden voor updates over Cognitieve Robotica kan via onderstaande button.

Heb je inhoudelijke vragen of wil je meedenken? Neem contact op met Ronald van Es, programmamanager Cognitieve Robotica: ronald.van.es@hollandhightech.nl.

Schrijf je in voor updates
 
LinkedIn
 
YouTube
 
Holland High Tech
Winthontlaan 2, 3526 KV Utrecht
+31 (0)30 - 6001 328 - info@hollandhightech.nl